Kopenhagos Undinėlė

Niujorkas turi Laisvės statulą, Paryžiuje visi ieško Eifelio Bokšto, o Sindėjuje – Operos Rūmų. Na, o Danijos sostinė garsėja Kopenhagos Undinėlės statula. Visai nedidukė statula, įsikūrusi Lengelinje uoste, pasitinka tiek jūreivius grįžtančius iš ilgos kelionės, tiek smalsius turistų žvilgsnius. Galima teigti, kad Mažoji Undinėlė yra populiariausias Kopenhagos lankytinas objektas – nesvarbu, kad uostas dažnai būna talžomas atšiauraus jūros vėjo, čia nuolat apstu turistų atėjusių pasigrožėti maža, tačiau svajingo grožio statula.

Mažąją Undinėlę, 1090 metais,  miestui padovanojo Danijos baronas Karlas Jakobsenas (Carl Jakobsen). Baronas, pasižiūrėjęs baleto trupės pasirodymą, pastatytą pagal Hanso Kristijono Andersono pasaką „Mažoji Undinėlė“, tiesiog įsimylėjo tiek spektaklį, tiek aktorę vaidinusią pagrindinį vaidmenį. Karlas Jakobsenas pasamdė skulptorių Edvardą Erikseną sukurti šią statulą. Statulos veidui modeliuoti, kaip pavyzdys, buvo naudojamas šokėjos vaidinusios Undinėlę veidas, o kūnui – skulptoriaus žmonos. Undinėlės statula buvo apgyvendinta uoste, kad savo svaiginančiu grožiu pasitiktų namo grįžtančius jūreivius.

Gražioji statula išgyveno daug negandų  - tiek Didžiosios Depresijos metus, tiek Antrojo Pasaulinio karo okupaciją. Tačiau modernūs laikai atnešė daug grėsmingesnes negandas už karą – vandalus. Undinėlės statula jau ne kartą nukentėjo nuo vandalų išniekinimų. Garsusis Kopenhagos paminklas, jau ne kartą buvo restauruotas, Undinėlei reikėjo grąžinti nukirstas galūnes ir net galvą.

Labai įdomu tai, jog 2006 metais, Danų menininkas Bjorn Norgaard sukūrė naują Mažosios Undinėlės skulptūrą. Vos už kelių šimtų metrų nuo originalios statulos, įsikūrusi stovi naujoji. Lengva teigti, jog senoji statula yra gražioji sesuo – antroji Undinėlė paremta originalia Andersono pasaka, kurioje Mažoji Undinėlė nėra vaizduojama, kaip gražuolė. Mažai žinomas faktas, kad pirmojoje istorijoje apie Undinėlę, pagrindinė veikėja atrodė pakankamai gąsdinančiai ir savo dienas baigė kankinama neatsakytos meilės.

Kopenhagos Undinėlės adresas - Langelinie, 2100 København Ø, Danija.

 

Skrydžiai į Kopenhagą

Skrydžiai iš Kopenhagos